Murowanie ścian na cienką spoinę
Ściany cienkościenne
Mur cienkowarstwowy jest metodą szybkiego budowania, nadającą się do każdego rodzaju budynku. Jest to nowoczesny system konstrukcyjny, w którym wykorzystuje się bloki o dokładnych wymiarach, wykonane w technologii aircrete oraz szybkowiążącą zaprawę do cienkich spoin.
Jest to bardziej wytrzymała konstrukcja i zapewnia lepszy poziom tolerancji wymiarowej niż inne opcje murowania. Umożliwia również rozpoczęcie budowy ścian wewnętrznych przed wykonaniem hydroizolacji budynku, co może zwiększyć tempo budowy.

Szybsza budowa
Murowanie na cienką spoinę jest jedną z najbardziej efektywnych metod budowy ścian. Polega ona na zastosowaniu szybkowiążącego kleju o grubości zaledwie 2mm-3mm, zamiast tradycyjnej 10mm warstwy zaprawy cementowej.
Ten smukły materiał wiążący po nałożeniu na bloczki zastyga w ciągu 15 minut, a pełną wytrzymałość osiąga w ciągu zaledwie 2 godzin. Pozwala to na kontynuowanie budowy do pełnej wysokości ściany w ciągu jednego dnia, co zwiększa wydajność.
Smukła warstwa łącząca poprawia również szczelność i redukuje powtarzające się mostki termiczne w połączeniach, co może pomóc w znacznym zmniejszeniu strat ciepła przez ścianę. Jest to sprawdzone rozwiązanie w zakresie efektywności energetycznej, które jest łatwe w budowie, oferując znaczne oszczędności czasu i kosztów.
Mniejsza masa termiczna
Mur z cienkimi spoinami zyskuje mniejszą masę termiczną niż tradycyjna ściana z cegieł lub bloczków. Wynika to głównie z mniejszej ilości zaprawy, która jest używana w konstrukcji cienkospoinowej.
Smukła warstwa zaprawy jest mieszana do konsystencji kleju do płytek, który po nałożeniu na bloczek zastyga w ciągu 15 minut, a pełną siłę wiązania osiąga w ciągu 2 godzin. Dzięki temu ściany mogą być wznoszone na wysokość kondygnacji w ułamku czasu potrzebnego do budowy przy użyciu tradycyjnej zaprawy.
Mniejsza masa termiczna uzyskana przez mur z cienkimi spoinami pomaga również zwiększyć wydajność cyklu życia budynku. Dzieje się tak głównie dlatego, że mniejsza masa ściany cienkospoinowej oznacza mniejsze straty ciepła i mostkowanie zimnego powietrza pomiędzy bloczkami a powłoką zewnętrzną.
Mniej przygotowań do tynku
W przypadku muru z cienkimi spoinami wymagana jest mniejsza ilość przygotowań do tynku. Dzieje się tak dlatego, że linie zaprawy są znacznie cieńsze niż w przypadku standardowego muru.
W wyniku tego pierwsza warstwa tynku nakładana jest na znacznie bardziej płaską powierzchnię niż w przypadku standardowego muru blokowego, co z kolei oznacza, że nie trzeba wkładać tyle wysiłku w uzyskanie dobrego podłoża.
Tynk kładzie się zazwyczaj pacą stalową w kierunku do góry, nakładając długie, równe warstwy materiału, aby uzyskać jednolitą i równą grubość. Następnie można wygładzić powierzchnię wilgotną gąbką lub delikatną szczotką, w zależności od potrzeb.
Solidność
Dzięki połączeniu dużych bloków i chudej, szybkoschnącej zaprawy murarskiej, mur z cienką spoiną jest znacznie mocniejszy niż standardowy mur mokry. Oznacza to, że może być stosowany do budowy ścian w znacznie krótszym czasie niż tradycyjny mur mokry.
Pomaga również zmniejszyć zużycie energii i poprawić komfort mieszkańców. Dzieje się tak, ponieważ masa termiczna muru pochłania i zatrzymuje ciepło.
W przeciwieństwie do tradycyjnego muru, cienkospoinowy beton komórkowy produkowany jest z surowców, które są łatwo dostępne. Nie emituje również żadnych szkodliwych substancji do powietrza.
Koszt
Mur cienkospoinowy zastępuje 10mm spoiny z zaprawy cementowo-piaskowej 2-3mm spoinami z użyciem specjalnej zaprawy klejowej. Skutkuje to znacznie szybszym czasem budowy, mniejszą ilością odpadów i mniejszą ilością materiałów i urządzeń wymaganych na budowie oraz ścianami o poprawionych wartościach współczynnika u i szczelności.
W porównaniu z nowoczesnym LGS koszt muru z cienkimi spoinami jest podobny, jeśli nie tańszy. Należy jednak pamiętać, że koszty produkcji są zazwyczaj na małą skalę i lokalnie.
Pomimo tego, że wiele badań wykazało, że mur z cienkimi spoinami ma doskonałą wytrzymałość i trwałość, materiał ten jest nadal podatny na awarie w niektórych obszarach. Dzieje się tak, ponieważ mur zachowuje się jak materiał quasi-kruchy i podlega kryterium zniszczenia Mohr-Coulomb.